VLAK ŽIVOTA

Francouzský scenárista a režisér rumunského původu Radu Mihaileanu (Pramen žen, Koncert) natočil černou komedii Vlak života zčásti i jako reakci na známý Schindlerův seznam. Chtěl tak přinést odlišný pohled na nezpochybnitelnou tragédii holocaustu, přičemž vycházel z tradic židovského humoru.

Příběh je postaven na geniální mystifikaci. Židé z jedné východoevropské vesnice se v roce 1941 rozhodnou uniknout svému osudu tak, že sami vypraví železniční transport, směřující však nikoliv do koncentráku, nýbrž do zaslíbené země Palestiny. Nakoupí vagony a lokomotivu, najdou strojvůdce a rozdělí si role deportovaných a jejich německých strážců. Pak vyjedou vstříc svobodě. Při dobrodružné cestě však musejí překonat mnoho nečekaných překážek. Nakonec se setkají s kolonou Cikánů, kteří měli stejný nápad, jenže směřují do Indie. Strůjcem celého projektu i vypravěčem je moudrý vesnický blázen Šlomo, který zakončuje příběh „ vlaku života ” pohádkovým vyzněním. Sám je však přitom v koncentračním táboře. Možná tam skončili i všichni jeho blízcí?

Tvůrci obratně pracují s nadsázkou, s drobnokresbou charakterů různých postav i postaviček a s rekonstrukcí dobové atmosféry. Ke střetu židovského naturelu s nacistickou zvůlí připojují překvapivě i komunistickou demagogii prostřednictvím postavy fanatického agitátora Josseleho, který komplikuje již tak dost zamotanou situaci. Důležitou složkou filmu, jenž baví i dojímá, je hudba známého Gorana Bregoviče. (autor synopse Tomáš Bartošek, pro Filmový přehled 2001/3/21)

Film vložen z youtube, titulky převzaty z titulky.com, překlad M. Pokud zjistíte, že se video nenačítá, prosím, napište.

video
play-sharp-fill

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments